Dünyanın en pahalı 10 evi

 

1. Mukesh Ambani, Dünyanın en Zengin 5. numaralı adamı, aynı zamanda da Merkezi Mumbai'de bulunan petrokimya devi Reliance Endüstrilerinin de başkanı. Serveti 43 milyar USD civarında. 

Ayrıca kendisi mumbai'nin merkezinde kendisine 2 milyar dolara mal olacak olan 27 katlı gökdelenin sahibidir. Eşi New York'ta Mandalin oriental'da kalırken Asya tarzı dekorlardan o kadar hoşlanmış ki kendisi de içinde yaşamak için benzer birşeyler istemiş. Bunun bir sonucu olarak ta dünyanın en büyük ve en pahalı evi ortaya çıkmış. Bu projenin mimarları Hirsch Bender Associates.

6 katlı otoparkı olan binada eve gerçekten ancak 9. katta ulaşıyorsunuz. 570 metre uzunluğunda ve çoğunluğu cam dan oluşan bu binada 600 hizmetli görev alıyor. 

2. Villa Leopolda French Riviera; 506 Milyon USD

Son zamanlarda basın sayesinde daha da meşhur olan bu villa French Riviera bölgesinde 1902 yılında Belçika kralı Leopold II tarafından inşa edilmişti.

Daha önce bir çok kişi tarafından alınıp satılmış olan bu villa aslında Edmond Safra ve karısı Lily'e ait.

Harika antikalarla süslenmiş bu 7500+ metrekarelik villa kolayca dünyanın en pahalı ve güzel evleri arasına girmiş durumda.

19 oda, spor kortları, bowling salonu, bir çok mutfağı, yemek odası, sinema salonu bulunmaktadır. Arazinin alanı ise, misafir evleri, çok sayıdaki havuzu ve 50 tam zamanlı bahçivana ihtiyaç duyan aşırı büyük bahçeleri ile inanılmaz boyutlardadır.

 
3. The Penthouse London; 200 Milyon USD
 
Ünlü Number One Hyde Park adresindeki diğer muhteşem 82 dairenin en üstünde yer alan dünyanın en pahalı apartman dairesinin metrekaresi 60.000 sterlin.
 
Çok özel SAS larla güvenliği sağlanan dairenin, panik odası, kurşun geçirmez camları, göz tarayıcıları ve hatta yakındaki Mandarin Oteline gizli bir geçiş tüneli bile bulunmakta. 
 
Binada, Spa, squash kortları, ve hatta şarap tatma odaları bile mevcut. Binanın 24 saat oda servisi bulunmaktadır.
 
 
4. Fairfield Pond, The Hamptons; 170 Milyon USD
 
Ira Rennert'a ait olan bu malikane, tüm amerika kıtasındaki en büyük ev.
Basından uzak olmayı seven milyarderin bu malikanesi, 29 oda, 39 banyo, 27 metre uzunluğunda bir yemek odası, 5 spor kortu, bowling salonu, 150.000 usd değerinde bir jakuzisi ile sınır tanımıyor.
 
 
5. Hearst Mansion; Beverly Hills; 165 Milyon USD
 
Daha önce William randolph'a ait olan bu evin 29 odası ve 3 havuzu var. Kendi diskosu ve tiyatrosu ile de tamamlanıyor.
 
Bu ev daha önce God Father filminde kullanılmıştı. Ayrıca Amerikan başkanı JFK de balayını bu evde geçirmişti. 
 
Evin önemli komşularından biri Tom Cruise ve Katie Holmes çifti ile David ve Victoria Beckam çifti.
 
 
6. Franchuck Villa, Kensington 161 Milyon USD
 
1997 yılına kadar sadece kızların gittiği bir hazırlık okulu idi.
 
2006 yılında Ukraynalı Elena Franchuk tarafından alınıp 10 milyon sterlin harcanarak geliştirilmiş.
 
5 katlı villanın, 10 adası, yer altında bir havuzu, sinema salonu, panic odası, saunası ve jimnastik salonu bulunuyor.
 
 
7. The Pinnacle, Montana 155 Milyon USD
 
Tim ve Edra Blixseth'lere ait olan bu 10 odalı dağ evi diğerlerine kıyasla o kadar büyük olmasada evin her köşesini ve araba yolunu da kaplayan yerden ısıtma sistemi, evin içindeki ve dışındaki yüzme hazuları, evdeki tüm banyoplarda bulunan şömineler, devasa şarap mahzeni, jimnastik salonu ve masaj odası ile listeye girmeyi hak ediyor.
 
 
8. The Manor, Los Angeles 150 Milyon USD
 
Aaron Spelling için 1991 yılında inşa edilen 123 odalı malikanenin içerisinde buz pateni sahası, çok sayıda havuz, 3 mutfak, spor kortları, özel bir meyve bahçesi ve bowling salonu bulunmakta. Bu evi özel yapan bir kaç özellik ise şöyle; içerisinde bir oyuncak bebek müzesi var. Evdeki odalardan biri sadece hediye paketlemek için kullanılıyor ve malikanenin 1 katı tamamen gardrop olarak kullanılıyor.
 
 
9. Updown Court, Windlesham Surrey 139 Milyon USD
 
Updown Court, Londradan sadece 40 km uzaklıkta, devasa ve sofistike demir kapıların arkasında saray gibi boyutları ( aslında Buckingham sarayından daha büyüktür) ve güzelliğiyle listeye giriyor.
 
Bu mülk en çok 139 milyon usd olan fiyatı ve 19. yüzyıldan bu yana ingilterede yapılan en önemli ev olarak bilinsede, 103 oda, 5 yüzme havuzu, 24 karat altından yapılan  22 odasının ve 27 banyosunun yer 
döşemeleri,squash kortu,bowling salonu, tenis kortu, 50 kişilik sinema salonu, ısıtmalı mermer araba yolu ve helikopter pisti ile bu listenin en ön sıralarında yer almayı hak ediyor.
 
Yer altındaki garajı 8 limuzin sığacak şekilde inşa edilmiş. Komşuları unutmamak gerek tabiki; Kraliçe 
( Windsor kalesinde) ve Elton John. 
 
 
10. Draculanın Kalesi, Romanya 135 Milyon USD
 
14. yüzyılın sonlarında inşa edilen bu kale Vlad sayesinde şu anda ulusal bir müze konumunda.
 
Ama 2009 yılında pazara düşen bu kalede, 57 oda var ki bunlardan 17 tanesi tamamen tarihi eserler ve antikalarla doldurulmuş vaziyette.
 
Evin bir kaç itici noktasından biri yıllık 450.000 turistin ziyaret etmesiyle birlikte hiç bir merkezi ısıtma sisteminin bulunmamasıdır.
 
Ama böyle harcayacak parası olanlar için belki de Dracula'nın evinde yaşamak ilginç olabilirdi sanırım.
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !